Az előző részekben (itt és itt) bemutatott gyártók után következzen a Trumpeter 1:35-ös méretarányú vasúti termékeinek áttekintése. A kínai gyártó már több, mint húsz éves múltra tekint vissza, és talán a legszélesebb termékpalettával rendelkezik. Van jónéhány vasúti járműve, de páncélvonatokat is lehet találni nála.
A legelső amit érdemes megemlíteni, a WR 360-as dízelmozdony makettje. Érdekessége, hogy egy példány Hazánkban is fellelhető volt Miskolcon, a vasműben. Rossz nyelvek szerint a háború után a GANZ jó sokáig nézte a mozdony megoldásait, és sok "tapasztalatot" felhasználtak a magyar M31-es sorozat mozdonyainak tervezésekor.
Érdemes megnézni, hogy mi van a dobozban: a mozdonyt 258 alkatrészből lehet összeállítani. Statikus modell, hajtást ne várjuk, és ha az ember mozgóra akarja megépíteni, akkor gondolkozni kell a megoldásokon rendesen. De kevesen szokták ilyenbe vágni a fejszéjüket. A dobozban lapul még egy apró fotómaratott lap is, amellyel néhány fellépőt lehet élethűvé varázsolni.A 258 műanyag alkatrészben sín, töltésimitáció is van. Nem lehet azt mondani, hogy fúj, műanyag, mert ez a sín is simán kifesthető olyannak, hogy az ember nehezen mondja meg, hogy igazit lát-e, vagy csak makettet. A részletek rendben vannak, egyetlen dolgot lehet a készlet hibájának felróni. Az oldalsó géptérburkolatokat a gyártó külön adja, így lehetőség lenne a géptér belsejét megtekinteni, azonban az üres. Akinek kedve van, az interneten fellelhető számos fotó alapján megépítheti magának.
A Trumpeter hazai modellezők számára legérdekesebb vasúti kitje a Br 52-es modony 1:35-ös makettje. Az impozáns, majd 90cm-es járművet 710 alkatrészből lehet összeállítani. A makett érdekessége, hogy a mozdonytypus Magyarországon is fellelhető 520-as sorozatként. Ha valaki magyar gépet akar építeni, akkor be kell hozzá szerezni a CMK műgyanta szerkocsiját.
Amivel pazarrá lehet varázsolni a kitet, az az Eduard vagy a Voyager fotómaratott alkatrészei. Mondjuk ezek beépítésével az ember megháromszorozza a költségeket, de egy kilencven centis MÁV 520-as esetében talán ez megbocsátható. Főként, ha az ember megnézi az Eduard képeit, hogy a rézalkatrészekkel hogyan lehet feldobni a mozdonyt.
Kocsik tekintetében egy hattengelyes pőrekocsi - legyen mire rakni a Tigris tankot - és két nyitott tehervagon a választék. Ezek kidolgozása is igen szép, akár önállóan megépítve is a polc díszei lehetnek.
A gyár 1:35-ös csúcsmakettje vita nélkül a Leopold vasúti ágyú. A Krupp K5-ös vasúti lövegének makettje egy méter hosszú, és 1700 alkatrészből kell összeszerelni. Fellelhető számos építési leírás az interneten, de egyik sem úgy kezdi, hogy a makettre elég egy délelőtt... szép makett, de kezdőknek a mérete miatt nem ajánlott. Márcsak azért sem, mert az ágyú alvázának hatalmas felületei vannak, tudni kell festeni ahhoz, hogy valaki látványosan meg tudjon jeleníteni egy, a valóságban harminc méter hosszú fémfelületet.
A Leopold mellett még számos páncélvonatot lehet a Trumpeter kínálatában fellelni. Ezek szép makettek, de az alap vasúti témától messze állnak. Azonban ha valakinek ezekhez van kedve, viszonylag problémamentesen, szép járműveket építhet a kitekből.
Képek: Trumpeter, Eduard
Utolsó kommentek