Ez az elsőre furának hangzó cím ugrott be, mikor is minap bóklásztam a Facebookon, és az egyik makettező csoportban felfigyeltem egy megosztásra. A képeken egy vasúti szállítójárművön lévő Szojuz rakéta van. Ebben még semmi különös nem lenne, hiszen űrhajózási témájú makettekből igen sok van. Amire felkaptam a fejem, hogy méretaránynak 1/150 volt megadva. A képre klikkelve már N-es méretűnek írták, sőt, a képeket elnézve még N-es kapcsolóval is rendelkezik. Akkor ez N-es, a fele sem tréfa!
A modell a Szojuz rakétát szállító nehéztehervagont ábrázolja, rajta az űrjárművel. A modell hossza több, mint harminc centiméter. Gyártója a Goodsmile (a termék oldala itt van: http://special.goodsmile.info/soyuzrocket/en/ ), aki a figuráiról híres. Figurák… amolyan babaszerű dolgok, amelyekért a japánok nagyon odavannak. Nem babáznak, gyűjtik őket, mint mi a vasútmodellt - csak náluk ez a hype. Most gondolt egyet a gyár, és csinált egy ilyen modellt is. Node térjünk vissza a vasútmodellekhez: a gyártó oldalán van jópár fénykép, amely már a kész modellt mutatja. Igen, elfelejtettem írni, hogy a modell kitben érkezik, tehát össze kell rakni, és festeni. A japán kitekről jó véleménnyel vagyok. Volt már szerencsém a Bandai-tól pár készlethez, és amellett, hogy több színű műanyagból vannak fröccsöntve, roppant részletgazdagság és precíz illesztések jellemzik őket. A több színű műanyag azért jó, hogy a gyerekek is elérhessenek az összerakással gyors sikert - modellezők számára pedig segítség, hogy a végső színekhez közel álló műanyagon jobban fed a festék. Gondolom nem kell ecsetelni, hogy ez mekkora segítség ahhoz képest, mintha mondjuk sötétszürke műanyagra kellene világos színeket felvinni. A képek alapján a modell kidolgozása igen szép - bár nem lennék meglepve, ha valaki a megjelenés után előállna fotómaratott kiegészítőkkel, amivel tovább lehetne finomítani a részleteket.
Terepasztalon egy cseppet nehézkes használni, mert egy kicsit kilóg a normál nagyvasúti űrszelvényből. Mondjuk ilyen szerelvény nem is közlekedett soha közforgalmú vasútvonalon, csak az összeszerelőcsarnok és az indítóállás közt vitte a rakétát. Aki nem szeretné, hogy egyedül porosodjon a vagonja a polcon, az megépítheti az egész szerelvényt. A kocsit általában egy közvetítőkocsi közbeiktatásával kötik a mozdony után. A közvetítőkocsi átépíthető a regi N-es Piko orosz személyvagonokból. A mozdony már egy cseppet fogósabb: mostanság T3M2 látható a fotókon, nem ritkán egy a vonat végén is. Régebben kétrészes gépek voltak használatban - archív fotókon TE3-masok és néhol M62-esek is feltűnnek. Ez utóbbi Minitrix, Fleischmann mozdonyból átépíthető, de ha valaki érez kitartást a projekthez, akkor M62 alvázra meg lehet építeni a manapság használt T3M2-est is.
A kit előrendelhető, márciusban lesz rendelhető. Legolcsóbbnak a gyártó webshopja tűnik, de pl. a Hobbylink, és a Hobby Search is fogad előrendeléseket a termékre. Az ár körülbelül tizenkétezer forint körüli összegre jön ki, plusz a szállítás, természetesen.
Képek: Good Smile
Utolsó kommentek