
A Tanker az AK Interactive kiadványa, harcjárműves témában. Aki úgy gondolja, hülyeség ilyeneket forgatni, az ne folytassa a poszt olvasását, felesleges. Aki viszont úgy gondolja, hogy tanulni mindig lehet, annak ajánlom. A kiadványt alapból spanyolul meg angolul lehet kapni - és magyarul - mindjárt az első számtól kezdve - ami nem kis dolog. Mintha a MIBA, vagy a Modell Eisenbahner jellene meg magyarul. Igaz, nem újságárusoknál kapható lapról van szó, hanem modellboltokban lehet csak megvenni. Igazából szerintem csak a neve magazin, én inkább kiadványnak hívnám, mert maga a lap megjelenése - igen vastag, száz oldalas, már - már könyvszerű, ragasztott gerinccel, és vastag, fényes papírra, igényesen nyomva. Inkább albumszerű, nem is magazin. Az ára az itthoni magazinokéval összehasonlítva magasabb, de pl. egy Tamiya Model Magazin-nal állja az összehasonlítást.
Írhatom azt, hogy hiánypótló a kiadvány. A kiadó - az AK Interactive - jópár másik céggel egyetemben modellezéshez használatos festékeket és kiegészítőket forgalmaz. Van nekik rengeteg wash, chipping fluid, grime effect, és egyéb elvarázsolt nevű terméke, ami tudás hiányában csak egy ugyanolyan büdös tégely, mint a régi, félig beszáradt Humbrol festék a polcon. Ők viszont csinálnak egy magazint, ami életet visz ezekbe a termékekbe. Van modell, amelyeknek az építésének a folyamatát elolvasva, és a látványos képeket nézve ezek a termékek értelmet nyernek. Minden, bemutatott modell és dioráma építése az elejétől a végéig dokumentálva van, és ez alapján meg lehet tanulni, hogy mit, mire lehet használni.

A készítők minden megjelenő számnak tematikát adnak. Az elsőé a rozsda - hogyan lehet rozsdás modelleket készíteni. Van a magazinban néhány cikk, amely más-más leharcolt, rozsdásodó katonai jármű festsét mutatja be. Ezeket a modelleket megnézve, és a technikákat alkalmazva szerintem a vasútmodellezésben is lehet szép dolgokat építeni. Sokat lehet ezekből a modellekből tanulni, mert a tank és a vasúti kocsi is ugyanolyan acélból van, mind a kettő elkezd előbb-utóbb fakulni, rozsdásodni - megjelennek rajta a használat és az időjárás nyomai. De nem csak tank építéséről lehet a lapban olvasni, hanem például van cikk lerobbant furgon építéséről is, ahol szintén lépésről lépésre lehet látni, milyen technikával érte el a készítő a kívánt hatást. Ráadásul ehhez egy rém egyszerű, régi autómakettet használ, minden “soktízezerbe" kerülő alap nélkül. A végeredményről pedig nem az olcsóság jut eszembe. A cikk olvasása után az jutott eszembe, hogy némely fradis Szergej vagy Bobó is visel ilyen szakadt gúnyát, mint ez a furgon, épp csak az ablakai nincsenek betörve. Ennek a modellnek a kapcsán a cikkíró például azt is bemutatja, hogy miként lehet betört ablakot készíteni - a hatás szerintem tökéletes.
A furgon festésén kívül kifejezetten örültem annak a cikknek, amelyben az általunk is használt konténerek festését mutatják be, külön kitérve az időjárási hatások, és a rozsda megjelenítésére. Ha ez nem lenne elég, egy négyoldalas cikkben mutatják be az épületek vasszerkezeteinek öregbítését. Ebben a cikkben van a szerintem az újság legjobb bemutatója is: a cikkíró tíz lépésben készít egy rozsdásodó hullámlemez felületet. A végeredmény festékekkel, pigmentekkel, a manapság oly népszerű árnyék-effektekkel megbolondítva olyan élethű hatást kelt, hogy figyelmetlen személődő akár igazinak is nézheti a végeredményt.

A végére hagyom azt, ami szerintem számunkra, vasútmodellezők számára minden kétséget kizárva hasznos lehet: közel tizenhat oldalon keresztül vannak olyan cikkek a lapban, amik alapvető technikákat, illetve az AK-Interactive által forgalmazott termékek használatát mutatják be. Végre lehet látni, hogy mi, mire való, és a használatával milyen hatást lehet elérni. Ilyenek pl. a karcolások, festék-lepattogzódások készítése. De vannak különlegesebb dolgok is: vasútmodellezőknél is érdeklődésre tarthat számot a fehérfém és réz alkatrészek felületén kémiai oxidáció révén patinát kialakító termékek, vagy a rég elfeledett művészolajok használata.

A lényeg, hogy mindenkinek ajánlom a kiadványt. Hozzájutni a makettshop.hu weboldalon keresztül lehet, vagy aki nem szeret a neten rendelni, Budapesten, a Kék Kobrában vagy a Szikla-főnixnél is megveheti.
A képek a makettshop.hu-ról és a https://www.facebook.com/TankerMagazine?fref=ts oldalról származnak,
és a címlap kivételével az angol nyelvű változatot ábrázolják.
Utolsó kommentek