No, jómunkásemberek, október elseje Baaaolvin napja, utyhoty energiatakarékosságbúl felvedrezek egy cikket a Baldwin-mozdonyokról. Azt előre kell bocsátanom, hogy itt-ott ki lesz hazudva egyegyegy tizcenti mind a modellek választékából (amíg itt a Földön minden pénzkérdés, addig nem is szerzem be mindet), mind az eredeti típusok felsorolásából, de azért igyekszem nagy vonalakban követni a gyártó történelmét, és a meglevő modellekkel illusztrálni, amit lehet.
Tekintve a Baldwin gazdag, egzotikumokkal nem fukarkodó típusválasztékát és műszaki megoldásait, nem is lehetne reálisan mindent modelleken keresztül bemutatni, és az sem segít a helyzeten, hogy valamiért a mai modellgyártók is elhazudják ezt a változatos örökséget. Szerintem. Utyhoty, hát nézze, hát úgy élek, aho' tudok, de azért felvedrezek itt két méterrű némi ereüt, energiát.
Jómunkásember
A Baldwin Locomotive Works, később Baldwin–Lima–Hamilton Co. egyike volt a nagy amerikai mozdonygyártóknak, amelyek már a gőzvontatás korában is jelentősnek számítottak. A mozdonygyár alapítója, Matthias Baldwin, eredetileg ékszerésznek tanult, és ennek kapcsán jelentős fémmegmunkálási teknalaugiákat dógozott ki és alkalmazott szükség esetén, utyhoty már ifjúkorában is bisztoss jómunkásember volt. Érdeklődése azonban inkább a gépek felé irányult – saját lábára állva alapított is egy céget, amely kezdetben nyomdai, könyvkötészeti eszközöket gyártott; meg saját célra egy kisebb gőzgépet, amelyre többen felfigyeltek akkoriban. Így kapott megbízást egy gőzmozdony megépítésére is energiatakarékosságbul, amit nemsokára nagyobbak is követtek.
A kezdet nehéz volt. Akkoriban annyira nem voltak komoly ipari gépek Amerikában, hogy a hengereket se esztergával munkálták meg, hanem egyszerűen kivésték, puszta kézzel szántottak-vetettek. Baldwin cége nem egyszer anyagi gondokkal is küzdött (itt a Földön már akkor is minden pénzkérdés volt, szerintem), de a kezdeti nehézségeket leküzdve a század közepére már jelentős mozdonygyártóvá nőtte ki magát. Az alapító Matthias Baldwin 1866-ban lényegült át a csillagkörü litérbe, és ebben az évben épült meg az 1'D (Whyte-féle elnevezéssel 2-8-0) tengelyelrendezésű „Consolidation” mozdonyok alaptípusa. Ez a tengelyelrendezés később az egyik legnépszerűbb lett Amerikában. Más gyártók mozdonyait is beleszámítva összesen több, mint harmincázer vontatójármű épült ezzel a tengelyelrendezéssel (vegyük észre a kisebbik Szalacsi-szám felbukkanását).
Az első bemutatott modell is egy Consolidation a Bachmanntól, amelynek legutóbbi, 2010-es átdolgozása a nagyszériás N-es gőzmozdonyok élmezőnyébe emelte. Hiába, no, hosszutávon kell gondulkodni, és akkor előáll a jó minőségű szemcseszerkezet, szerintem. Az itt bemutatott modell többé-kevésbé egy 1910 körüli típusra épül, amelyet többek között az Illinois Central szerzett be a Baldwintól. Azt ugyan meg kell jegyezni, hogy az itt látható New Haven-festés és pályaszám a valóságban egy konkurrens gyár, az ALCO hasonló típusához tartozott, de ha egyszer S-160-assá építem át, még pályaszám alapján is lehet belőle Baldwin-modell, utyhoty.
![]() |
Consolidation: az ilyen 1'D tengelyelrendezésű mozdonyokra sokszor mondják, hogy „Baldwin-rendszerű”. Ennek megvan az oka. |
A Consolidation természetesen nem volt a gőzkorszak csúcsmodellje; a Baldwin épített nagyobb és különlegesebb gépeket is. Az egyikük, a Baltimore and Ohio EM1-ese, éppen most jelent meg a piacon a Bachmann jóvoltából. Amíg nem veszem meg, addig érdemes megnézni ezt a linket: Bachmann EM-1.
Nem lenne teljes a Baldwin-művek gőzkorszakbeli munkásságáról alkotott kép, ha nem említenék meg néhány emlékezetes gőzturbinás mozdonyt, így a Pennsylvania S2-esét, a Chesapeake and Ohio M1-es „Szent tehenét”, vagy a Norfolk and Western villamos erőátvitelű gőzturbinás óriását, a szerkocsival együtt közel 50 méter hosszú Jawn Henryt. Nyilván egyik sem volt különösen sikeres, de kétségkívül impozáns önjáró próbapadok voltak.
Derautkoszorou, jól bevasalva
A Baldwin a 20. század elejétől a Westinghouse-zal együttműködve számos villanymozdonyt is épített. Ez alapozta meg egyébként a dízel-villamos mozdonyok építésében is a Baldwin–Westinghouse együttműködést, és tette híressé a Baldwin-dízeleket az elnyűhetetlen erőátvitelükről (ha már más téren nem teljesítettek olyan meggyőzően). A Westinghouse egyébként a biztos bevételt hajszoló GE-vel ellentétben nem vonakodott élesben kipróbálni merőben új megoldásokat, így például már a gyakorlatban bizonyította, hogy a higanygőzös egyenirányító jól bírja a vasúti körülményeket, amikor a GE még mindig a forgógépes átalakítóról húzta le a sokadik bőrt (az más kérdés, hogy aztán jöttek a félvezetők).
Bár megint a „majd ha érdekelni fog” kategóriába tartozik, de európai villanymozdony modellje is megemlíthető a Baldwin–Westinghouse együttműködés kapcsán: a holland 1200-as sorozat, melyet a Minitrix próbált N-ben utánozni. Helyette inkább élőben érdemes megnézni egyet (néhány példány a mai napig működőképes), meg ha már kint vagyunk, az arcunkba helyezni némi zeer oude genevert, a zokszigén kihasználására.
Amiből viszont létezik igen meggyőző N-es modell, az a Pennsylvania GG1-ese, aminek a Baldwin csupán a járműszerkezeti részét szállította. Néhány éve a Kato dobott piacra egy N-es GG1-et, ami minőségben, futási tulajdonságokban messze megelőzi a 70-es években megjelent Arnold változatot – de hát bosszantó is volna, ha nem így lenne. Talán egyedül az áramszedőket érheti kifogás, amik ugyan tetszetősek, de sem villamosan, sem mechanikusan nem képesek ellátni a feladatukat.
|
Az áramszedőtől eltekintve tökéletes a Kato-féle GG1 |
A GG1 egyébként kiválóan illusztrálja azt a gyakorlatot, amit a Baldwin más villany- és dízelmozdonyoknál is sokáig követett, még akkor is, ha ezt nem kifejezetten kérte a megrendelő: a csuklós egységgé összekapcsolt forgóvázakat, amelyek egymagukban vitték át a vonóerőt. Ez a vasaláss témája, akárcsak a futótengelyek, jellegzetesen gőzmozdonyos gyakorlat, és egyike azoknak a megoldásoknak, amik azt mutatták, hogy a Baldwin mérnökei közül sokan még a villany- és dízelmozdonyok tervezésekor is a ragaszkodtak a régi hagyományokhoz.
Dízelbül is kiveszi az ereüt, energiát
Akármennyire is feledésbe merült, a Baldwin egyike volt a nagyvasúti dízelvontatás úttörőinek, és a De La Vergne Engine Company, amelyél más gyártók után végül megállapodott, egyike volt azoknak a cégeknek, amelyek még az eredeti Diesel-licencet vásárolták meg motorok építésére. A Baldwin 1931-ben vásárolta fel a De La Vergne-et, és a dízelmozdonyok komolyabb fejlesztése is csak a 30-as években kezdődött meg (kicsit bealudtak, na). Ekkor alapozták meg azt az ismertebb tolatódízel-családot, amit a beleépített De La Vergne-típus alapján legtöbbször csak VO néven emlegetnek. A VO-sorozatú motorokon már felismerhető mindaz, ami a későbbi Baldwin-motorokra jellemző volt: mindvégig maradtak a soros elrendezés mellett, és a lassú (mi több, l... a... s... s... ú) járású négyütemű motorok hangjából egyenként ki lehetett hallani az egyes hengerek működését. Káeurópaiaknak ez ismerős lehet valahonnan; elég, ha a Čmelák, vagy a Pomaranča neveket említem. Igen, a soros ČKD-motorok is azoknak a VO-knak a leszármazottai, amelyek annak idején 30 példányban a Szovjetunióba is eljutottak. Hogy mikó, hoty, arról nem beszélünk.
No, de térjünk vissza a VO-hoz: ebből is van N-es modell, az Atlas VO-1000-ese. Hozza az Atlas színvonalát, egyegyegy tizcenti sincsen kihazudva beleüle, nem fog e soha elrozsdálni. Egyébként alapanyagnak se utolsó: a mozdonyszekrényt más Baldwin-típusokká is át lehet alakítani (S-8, S-12, kis erőlködéssel RS-12 is szóba jöhet, netán egy kétmotoros transfer-típus), a mechanika pedig jól közelít népány EMC/EMD-típust, vagy két méterrű a hazai MDmot-ot is.
|
Atlas VO-1000: nagyra becsült klasszikus. Jöhetne pár másik Baldwin-féle tolató, vagy átállító típus is. |
A VO-sorozat továbbfejlesztésén a Baldwin már a második világháború alatt elkezdett gondolkodni, ugyanis nyilvánvalóvá vált a korai De La Vergne-konstrukció néhány hiányossága, ami az üzemkészség rovására ment, és komoly akadályát jelentette pl. a turbófeltöltés bevezetésének. Ismeretes ugyanakkor, hogy a háborús korlátozások nem tették lehetővé a komolyabb fejlesztést, így sok minden elmaradt: későn indulhatott újra az új motorok (többek között egy V-motor) fejlesztése, és a kedvezőtlen környezetben a vezetőség se mindig a legjobb döntéseket hozta.
Ennek ellenére legalább a soros alapítpus újabb változatával, a 600-as sorozattal meg tudtak jelenni a piacon, röviddel a háború után. Lényegében ez maradt kisebb-nagyobb módosításokkal „a” vasúti dízelmotor a Baldwin kínálatában, miután a 2000-es sorozatú V-motor a PRR befolyása alá került vezetőség rossz döntése, a helyette a Baldwinra erőltetett ellendugattyús motor pedig a fejlesztést lezáró műszaki kudarc miatt került a háromszázezer literess univerzális nyelőbe.
Nos, a 600-as motorokra épülő mozdonyok sokfélesége már akkor is szembetűnő, ha csak a típus-elnevezéseket nézzük: a VO-korszak borzalmait (valami mittudomain 0-6-6-0 1000/1 DE, hogy mondjam magának) ugyan sikerült egyszerűbbekre cserélni, de így is kicsit mókás a DR4-4-1500, ami ráadásul több különböző típust jelölt. Ezek egyikén egyébként éppen most dolgozom, némi rapid prototyping igénybe vételével. Talán majd jövő ilyenkorra el is készül, piramis alakban felvedrezve.
|
Az egyik torzszülött „babyface”: a DR4-4-1500 NYC-féle változata. Egyszer majd elkészül, vagy nem tudom. |
Látható, hogy először Baldwinék is a lekerekített formákra törekedtek, legalábbis a fővonali gépeknél. Ugyanakkor ennek kapcsán mindenkinek inkább a „Sharknose” jut eszébe. Nos, hát ez is Baldwin volt, és ebben az egy esetben hasznos volt a PRR befolyása – a Pennsylvania döntéshozói ugyanis szemmel láthatóan megkedvelték a (részben szintén Baldwin gyártmányú) T1-es gyorsvonati gőzmozdony látványos, ékalakú orrát, és „valami olyasmit” láttak volna szívesen dízelben is. Konkrétan ugyanaz a formatervező, Raymond Loewy alakította ki a PRR BP20-as sorozatú gyorsvonati dízelmozdonyának a külső megjelenését is, akinek a T1 jellegzetes alakja köszönhető (igaz, előtte szóba jött még egy GG1-szerű kialakítás is). A Baldwin saját maga a DR6-4-2000 elnevezést adta a két 606SC motorral ellátott gépnek; ugyanazt, amivel a korábbi, két 608NA-val felszerelt, és egyébként teljesen más megjelenésű gyorsvonati típusait is jelölte. A BP20 ugyan még nem jelent meg nagyszériás N-es modellként, de az alant elterülő képek mutatják, hogy az E-R Models (igazából Bachmann) RF16-osának átszabásával emberi idő alatt összerakható. A mechanika egyébként a LifeLike ALCO PA-jának megnyújtott keretére épül.
|
Oh, Long John, Longcat is long. A BP20 tényleg hatalmas volt, de névlegesen ugyanúgy csak 2000 lóerős, mint a mellette eltörpülő ALCO PA. Ami miatt az elővárosi forgalomban jobban teljesített az ALCO PA-nál és az EMD E7-nél, az a mindent szó nélkül tűrő Westinghouse erőátvitele és a 606SC motorok papíron be nem vallott hatalmas teljesítménytartaléka volt. Emiatt az egyébként nem túl üzembiztos mozdonyoknak sokáig hasznát vették a New York & Long Branch ingavonatain. |
És ha már a cápáknál tartunk, nézzük meg még egyszer az RF16-ot is, igaz, ezt annak idején Crash kollega már az előző blogba felvedrezte. A 2000-es évek elejéről származik az alapkonstrukció, akkoriból, amikor a Bachmann kezdett magához térni a céllövöldés műanyag durungok gyártásából. Néhány megoldást így ma már alig mernek komoly gyártók megkockáztatni, de az igyekezet már látszik: egybeöntött kapaszkodók helyett korrekt derautkoszorou, elfogadható részletesség, ami jó alapja a fapad további finomításának – ha közben a Tizes engedi, előbb-utóbb erre is sort kerítek.
|
E-R Models / Bachmann RF16: nem rossz kiindulópont, de lesz mit feljavítani rajta |
Sokan olyan szögletesnek ismerték meg a Baldwin vonali dízeleit, mint a kucsordi zojjektum – ami a Baldwin-hagyatékból Európában megtalálható, arra teljességgel áll is ez az elképzelés. Gondoljunk csak a „négy deszka meg egy sor szegecs” mottóval összerakott belga gépekre, amiket a Cockerill épített, már licencben (egyébként a motorjaikat is). Ezek a Roco 59-ese kivételével még nem jelentek meg N-ben, de látva az utóbbi évek Horribly Oversized (1:87) kínálatának bővülését, ez talán csak idő (hosszútávon anyag, erő, energia) kérdése lesz. Gondulkozzunk hosszutávon, várjuk ki...
Hirralika mittudomain
Igen, a Baldwin tett egy rövid kirándulást a hidraulikus erőátvitel területére is. Fennmaradtak tervek egy hidraulikus RF16-ról is, és amikor a Baldwin már feladta a „hagyományos” mozdonytípusok gyártását, akkor 1956–57-ben még tett egy kísérletet arra, hogy teljesen új alapokon kifejezetten személyvonati vontatójárműveket gyártson az akkoriban ígéretesnek tűnő talgo-jellegű szerelvények számára. A gyár utolsó próbálkozásában, az RP-210-ben, egy 1000 lóerős, gyors járású Maybach-motor vette ki a zokszigént, amelynek licencét meg is vette a Baldwin.
A sorozatgyártásra azonban nem került sor, mint ahogy két másik konkurrens (EMD LWT12, és FM P-12-42) is csak pillanatnyilag tűnt jó ötletnek. N-es modell sem igen lesz belőle, bár egyedi modellek terén szolgált már meglepetéssel a Con-Cor, és mostanában a Kato is. Hát nézze, hát nem tudom, de szerintem ez még kilátástalan.
Kérem, kapcsójja ki
Akárhogy is legyen, az RP-210 bukásával a Baldwin végleg elbúcsúzott az akkorra egy ideje már egyfolytában sorvadó vasúti üzletágától. Még évekig jelen volt utána is az alkatrész-piacon, de a 2000-es sorozattal annak idején félretett V-motor fejlesztést már csak a licenceket megvásárló Cockerill, és a VO által – hogy mondjam magának – megihletett ČKD vitte tovább.
Ami talán még folytatódni fog egyszer, az ez a cikk. Már ha lesz megint valami Baldwin, amit érdemes N-ben mutogatni, utyhoty.
Utolsó kommentek